Logo mob
Особистий кабінет

23.09.2020

В обленерго розробили графіки можливих обмежень електроспоживання

Електромережі Івано-Франківщини є частиною Об’єднаної енергосистеми України. Щоб запобігти порушенням режиму роботи енергосистеми або  її   окремих   частин   внаслідок   дефіциту  потужності та електроенергії,  зниження  частоти,  порушення  режиму  допустимих перетоків  і перевантаження   мережних   елементів,   порушення допустимих режимів роботи  гідроелектростанцій  України,  зниження напруги  в  контрольних  точках  енергосистеми до аварійного рівня АТ «Прикарпаттяобленерго» щорічно розробляє графіки та протиаварійні системи обмеження електроспоживання споживачами. Ці графіки діятимуть з 1 жовтня 2020 року до 1 жовтня 2021 року.

 

До графіків та протиаварійних систем обмеження електроспоживання відносяться:

  • графіки   обмеження    споживання    електричної    енергії (ГОЕ);

     - графіки   обмеження   споживання   електричної   потужності (ГОП);

     - графіки  аварійного  відключення   споживачів   електричної

енергії (ГАВ);

     - спеціальні графіки аварійних відключень (СГАВ);

     - автоматичне частотне розвантаження (АЧР);

     - спеціальна     автоматика     відключення      навантаження (САВН).

  • графік погодинного відключення (ГПВ).

Важливо розуміти, графіки розробляються «про всяк випадок». Їх розробляють  як запобіжний захід у разі порушення роботи Об’єднаної енергосистеми. ГОЕ застосовуються лише  у  разі  виникнення дефіциту палива, ГОП застосовуються у разі виникнення  загрози  порушення балансу  між  виробництвом і споживанням електричної потужності та її дефіциту в ОЕС України або в її окремих частинах. ГАВ, як правило, застосовуються у разі несподіваного  виникнення аварійного дефіциту потужності в енергосистемі та зниження частоти електричного струму нижче рівня 49,6 Гц.  СГАВ  застосовуються  за  умов недостатньої ефективності введених ГАВ у разі необхідності  запобігання системним аваріям,  пов'язаним із загрозою відокремлення ОЕС України від енергооб'єднання країн  СНД та Балтії та подальшого зниження частоти електричного струму нижче рівня 49,4  Гц,  загрози розділення ОЕС  України  по  одному  із  внутрішніх перерізів електромережі. АЧР розробляють та застосовують для запобігання небезпечному зниженню частоти у разі  виникнення  дефіциту активної потужності в ОЕС України або в окремій частині шляхом вимкнення частини навантаження споживачів. ГПВ застосовуються з метою запобігання порушенням режиму роботи ОЕС України внаслідок дефіциту електричної потужності в період дії тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії.

Графіки та обсяги  можливого обмеження електроспоживання, розміщені  на сайті АТ «Прикарпаттяобленерго в розділі «Споживачам». Рішення про їх запровадження приймає НЕК "Укренерго", за погодження з профільним міністерством, та доводить до обов’язкового виконання до енергокомпаній. У разі застосування графіків, споживачів повідомлять завчасно.

Востаннє такі графіки застосовувались у 2014 році через дефіцит потужності енергоносіїв. Щоб запобігти їх застосуванню, АТ «Прикарпаттяобленерго» просить керівників підприємств, установ та організацій:

 1. Забезпечити безумовне виконання доведених договірних величин споживання електричної енергії та граничних величин споживання електричної потужності. Для цього наказом по підприємству зобов’язати керівників підрозділів слідкувати за відключенням обладнання в години максимуму енергосистеми (копію наказу вручити черговому персоналу енергетичної служби).

2.  Не допускати самовільного та прихованого підключення енергоустановок до мереж енергосистеми, безоблікового користування електроенергією, порушення стану розрахункового обліку електроенергії.

3.  Своєчасно оплачувати кошти за спожиту електричну енергію і не допускати заборгованості (споживачі-боржники будуть відключатись від джерел живлення). В разі попередження про введення обмеження або відключення споживач зобов'язаний вжити комплекс заходів, спрямованих на запобігання травматизму, загибелі тварин, пошкодженню обладнання, негативним екологічним та іншим наслідкам.

4.  Розробити графіки обмеження по підприємству з переліком обладнання, що вимикається на вказану величину.

 

5.  Неухильно виконувати завдання диспетчерів АТ «Прикарпаттяобленерго» та філій АТ щодо введення графіків та протиаварійних систем обмеження електроспоживання.

6.  Опрацювати питання необхідної мінімальної величини потужності для запобігання аварій на підприємстві у випадку аварійної ситуації в роботі енергосистеми.

 

Довідка. Графіки та системи протиаварійних систем обмеження електросподивання розроблені та погодженні АТ «Прикарпаттяобленерго» з  Держенергонаглядом та Івано-Франківською обласною державною адміністрацією на виконання вимог Кодексу систем розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП № 310 від 1 4.03.2018 року, Інструкції про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 23.11.2006 №456, Інструкції про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії, затвердженої наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.10.2015  № 654, а також для запобігання порушень режиму роботи Об’єднаної енергосистеми України, забезпечення надійної та безпечної роботи енергетичних об’єктів.