Logo mob
Особистий кабінет

12 Червня 2024, 16:15

За крадіжку електроенергії – штраф або навіть кримінальна відповідальність

Нещодавно за позовною заявою АТ «Прикарпаттяобленерго» Калуський суд виніс рішення сплатити штраф для споживача, який крав електричну енергію. Прикарпатець проклав позаобліковий кабель до розетки, через що спожита енергія не обліковувалась. Тепер чоловік має сплатити більше 26 тисяч гривень за необліковані кВ/год та сплатити судовий збір. Втім, енергетики зазначають, що суми штрафу бувають і більшими, все залежить від обсягу крадіжки.

Для того, щоб зекономити споживачі вдаються до різних заходів: використовують магніти, високочастотні генератори, самовільно підключаються до електромереж компанії тощо. Втім, про всі ці методи фахівці АТ «Прикарпаттяобленерго» знають та продовжують виявляти недобросовісних споживачів. За останні 5 років крадіжку електроенергії на найбільшу кількість кВт/год виявили у Долинській громаді. Місцевий супермаркет, використовуючи генератор високої частоти, що здатний зупиняти роботу лічильника, тривалий час споживав електроенергію поза обліком. Після того, як рейдова перевірка викрила крадіїв, суд зобов’язав сплатити супермаркет більш як пів мільйона (516 тисяч грн) штрафу.

«Якщо крадіжка електричної енергії здійснена в особливо великих розмірах, то за статтею 188-1 Кримінального кодексу такий злочин карається штрафом від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або навіть позбавленням волі на термін до трьох років», – наголошує начальник відділу аналізу та енергоаудиту Богдан Витвицький.

Якщо уповноважений представник підприємства виявляє крадіжку, то на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. В акті про порушення зазначається зміст виявленого порушення та необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача.

В подальшому, на підставі складеного акта про порушення, компанією здійснюється розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, величина якої залежить від типу вчиненого порушення, тривалості періоду використання безоблікового споживання тощо. У разі незгоди споживача з фактом неправомірного споживання електричної енергії або відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії компанія звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Окрім цього, існує чимало випадків, коли працівників АТ «Прикарпаттяобленерго» не допускають до засобу обліку та перешкоджають роботі фахівців. У такому випадку на споживача складається акт про недопуск, а факт відсутності доступу до вузла обліку підтверджується відеозйомкою, яка здійснюється за допомогою нагрудних відеореєстраторів.

Акт про недопуск до вузла обліку є підставою для припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії споживачу у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку та Кодексом системи розподілу. Тож уникнути відповідальності за крадіжку електроенергії не вдасться. Енергетики закликають споживати кіловати чесно та сплачувати за них відповідну вартість, адже штраф за крадіжку та інші супутні витрати обійдуться дорожче, ніж звичайна сплата комунальних послуг.