Logo mob
Особистий кабінет

13 Листопада 2024, 13:00

Гори потребують інвестицій для розвитку

Найперше, куди потрібно вкладати кошти, це у будівництво нових електричних мереж. Ця тема вже неодноразово виноситься на спільне обговорення «Прикарпаттяобленерго», обласної влади та НЕК «Укренерго». Мета - визначити шляхи забезпечення необхідного резерву потужності у гірському регіоні Івано-Франківської області поблизу населених пунктів Поляницької ОТГ.

Освоєння гірської території Прикарпаття йде у геометричній прогресії. Починаючи з 2002 року розвиток бізнесу та інфраструктури у цьому регіоні випереджає розвиток  електричних мереж. На сьогоднішній день в районі населених пунктів Поляницької ОТГ у зв֥‘язку із стрімким розвитком туристичної інфраструктури існує дефіцит електричної потужності, який не дозволяє забезпечити потреби даного регіону та гальмує його розвиток. На даний час, основним джерелом живлення туристичного регіону із центром у с. Поляниця є підстанція  110/35/10 кВ "Ворохта". Протягом останніх років у населених пунктах туристичного центру Івано-Франківської області, який зосереджений в селах Поляниця, Яблуниця, Татарів, Ворохта значно зріс попит на приєднання нових електроустановок та потужностей.

«Щороку кількість виданих технічних умов на приєднання збільшується удвічі, - констатує директор з управління активами «Прикарпаттяобленерго» Олег Сеник. Цього року компанія видала техумов на 8 МВт. У зв’язку із дефіцитом потужності та у відповідності до вимог частини 2 статті 22 "Закону України про ринок електричної енергії" доступ нових користувачів до електричних мереж системи розподілу споживачів, живлення яких забезпечується від ПС 110/35/10 кВ "Ворохта" обмежено, підключення електроустановок замовників,  які отримали послугу приєднання не відбувається.»  

З метою зменшення дефіциту потужності, в рамках реалізації Інвестиційної програми обленерго  виконано ряд важливих проектів, серед них необхідно виокремити будівництво підстанції 35 кВ "Поляниця" у с. Поляниця та ЛЕП-35 кВ для її заживлення, а також будівництво підстанції "Яблуниця" 35 кВ у с. Яблуниця  з перезаживленням існуючих мереж 10 кВ від новозбудованої підстанції. Для забезпечення можливості приєднання зазначених ЛЕП-35 кВ, виконано реконструкцію розподільчий пристрій 35 кВ на підстанції "Ворохта" 110 кВ.

Реалізація даних заходів дозволила знизити дефіцит потужності, однак для забезпечення попиту у повному обсязі необхідно здійснити подальші кроки із розвитку електричних мереж у регіоні. Обсягу річної Інвестпрограми «Прикарпаттяобленерго» не вистачає на проведення масштабного будівництва та реконструкції електричних мереж у цій місцевості. Компанія має План розвитку на 2025-2029 рік, яким передбачено реалізацію технічних заходів із підвищення надійності постачання електричної енергії споживачам, але без підтримки з боку держави, її виконання може розтягнутися на роки. На думку т.в.о Голови Правління НЕК Укренерго» Олексія Брехта, враховуючи ситуацію, яка склалась із дефіцитом потужності в районі населених пунктів Поляницької ОТГ, з метою врахування інтересів споживачів, замовників та  АТ «Прикарпаттяобленерго», а також з метою забезпечення сталого розвитку регіону, виникає необхідність будівництва магістральної лінії електропередавання напругою 330 кВ та підстанції 330 кВ НЕК «Укренерго» якомога ближче до центру навантажень у зазначеному гірському регіоні. Для можливості подальшої реалізації, дані заходи необхідно передбачити у Плані розвитку системи передачі НЕК «Укренерго» на наступні 10 років. Станом на сьогоднішній день зазначений План розвитку перебуває на розгляді у НКРЕКП. На даний момент, готується рішення щодо внесення змін до плану розвитку системи передачі НЕК «Укренерго» вже у 2024 році.

Потребу у значних обсягах електричної потужності у туристичному регіоні, центром живлення для якого є ПС «Ворохта», підтверджує і Вадим Созоник: «На розгляд Івано-Франківської ОВА надходить велика кількість скарг та звернень у зв’язку з обмеженням доступу до електричних мереж системи розподілу та високим попитом на електричну потужність у Ворохтянському енерговузлі, - констатує представник ОВА».

Наразі відбулися сесії відповідних територіальних громад, які  підготувати інформацію щодо потреб у електричній потужності у відповідності до планів розвитку громад на короткострокову та середньострокову перспективу. Відповідні рішення дозволять сформувати потребу, щодо забезпечення регіону електричною потужністю із визначенням відповідних  обсягів будівництва електричних мереж у майбутньому.