18 Лютого 2025, 15:20
Викинути не можна утилізувати – поставте кому правильно!
18 лютого – Міжнародний день батарейки. Ця дата стала ще одним приводом нагадати, чому батарейки важливо відсортовувати та віддавати на утилізацію, а не викидати разом з іншим сміттям. До речі, а ви знаєте чому?
Сьогодні без електричних батарей неможливо уявити життя, вони заряджають наші гаджети, електромобілі, потрібні для функціонування медичного обладнання тощо. Та разом з цим, батареї містять важкі метали та токсичні речовини, які завдають шкоди довкіллю, просочуються в ґрунт та несуть загрозу здоров’ю людини.
Які це речовини?
- Свинець — важкий метал, високотоксичний для людей та тварин. Шкодить мозку, серцево-судинній та репродуктивній системі.
- Кадмій — вражає нервову та гормональну систему, печінку та нирки, провокує рак. Хронічне отруєння може призводити до анемії та руйнування кісток.
- Хлорид заліза – особливо токсична речовина, яка може утворюватись в процесі розкладання батарейок. Викликає свербіж і подразнення шкіри. При потраплянні в організм людини у високих концентраціях може призводити до отруєння або смерті.
- Кислоти та луги — основа електроліту батарейок. Порушують родючість ґрунтів, потрапляючи в організм людей, викликають отруєння, роз’їдають тканини.
Лише одна батарейка забруднює шкідливими компонентами близько 400 літрів води і 20 квадратних метрів ґрунту. В лісі це територія існування 2 дерев, 2 кротів, 1 їжака і декілька тисяч дощових черв’яків. Для того, щоб вберегти довкілля від забруднення, батарейки потрібно віддавати на утилізацію. В АТ «Прикарпаттяобленерго» сортуванням батарейок займаються вже більше 10 років. Для цього на території підприємства розміщені спеціальні баки.
Порада читачам: виділіть в себе вдома окремий смітничок для батарейок. Тоді знайдіть найближчий пункт для здачі на утилізацію (часто є в супермаркетах, торгових центрах, на АЗС) та віддайте туди зібрані батарейки. Це буде ваш внесок в екологічне майбутнє України.
До речі, чи знали ви:
- Перша сучасна батарейка з'явилася лише в 1798 році. Її винайшов Алессандро Вольта, грунтуючись на власних знаннях про електрику і дослідах Луїджі Гальвані. Це джерело струму отримав назву вольтів стовп.
- Літій-іонні батареї також використовуються в авіації та космічних дослідженнях через їх високу ефективність та низьку вагу.
- Найбільша у світі батарейка – це гігантська система накопичення енергії в Австралії, створена компанією «Тесла». Така батарея здатна забезпечити живлення 30000 будинків.