Logo mob
Особистий кабінет

18 Квітня 2025, 08:50

Ведення бізнесу за побутовим тарифом – чому це незаконно і чим загрожує

Чимало підприємців або власників малого бізнесу намагаються вести комерційну діяльність, сплачуючи при цьому за електроенергію за побутовим тарифом. Лише від початку 2025-го року інспектори АТ «Прикарпаттяобленерго» виявили 73 таких порушників, за минулий рік ця цифра досягла 806 об’єктів. Така практика ведення бізнесу за невідповідними тарифами – це не лише нечесно, а й незаконно. Яка відповідальність загрожує недобросовісному споживачу – розповідають фахівці компанії.

Побутові тарифи на електроенергію встановлюються державою для населення, тобто для фізичних осіб, які використовують електроенергію виключно для особистих потреб: освітлення, приготування їжі, опалення тощо. Використання побутового тарифу для ведення бізнесу –  магазину, салону, офісу, СТО, кав’ярні чи будь-якого іншого виду підприємницької діяльності – є порушенням законодавства та несе пряму фінансову шкоду державі. До прикладу, на території Івано-Франківської області існують готелі, що підключені як побутові об’єкти, а при цьому споживають за рік близько 200 тис.  кВт *год електричної енергії. В таких випадках держава щорічно втрачає більше 1,3 млн. грн.

Чим це ще загрожує?

Окрім того, що такі дії з боку підприємця є шахрайством, це також:

  • Є нечесною конкуренцією для інших підприємців, які сумлінно сплачують рахунки за комерційним тарифом;
  • Може призвести до адміністративної відповідальності та штрафів;
  • У певних випадках може бути підставою для відкриття кримінального провадження.

Якщо споживач веде підприємницьку діяльність, але сплачує за спожиту електроенергію за побутовим нижчим тарифом, йому потрібно самостійно звернутися до оператора системи розподілу («Прикарпаттяобленерго») для переукладання договору. Це дозволить підприємцю працювати прозоро, уникнути штрафів і забезпечити рівні умови для всіх учасників ринку.

У компанії нагадують, що сьогодні переоформити договір можна як у Центрі обслуговування клієнтів, так і дистанційно в Особистому кабінеті (https://my.oe.if.ua/consumers). Якщо споживач вирішив переукласти договір особисто у ЦОК, йому потрібно принести копію паспорта, копію ідентифікаційного номера (ІПН), копію документа на право власності або користування об’єктом.

Скан-копії аналогічних документів необхідно завантажити через Особистий кабінет на головній сторінці сайту АТ «Прикарпаттяобленерго», якщо споживач вирішив переоформити договір дистанційно. В обидвох випадках побутовому споживачу також потрібно переукласти договір з постачальником електроенергії. На підставі поданих документів для споживача будуть переукладені договори з розподілу та постачання електроенергії, після чого всі розрахунки будуть проводитися за новим номером особового рахунку.

З початку цього року 104 непобутових споживачів вже переуклали договір та ведуть підприємницьку діяльність чесно за комерційним тарифом, впорядкуйте свої договірні відносини і ви!